Maciej Miernik

Muzycy nagrali album dla przyjaciela

0
2913

Gwiazdy polskiej muzyki rockowej postanowiły pomóc choremu na nowotwór gitarzyście basowemu Maciejowi Miernikowi. Na rynku znajduje się muzyczny album „Help Maciek 2 LIVE”, na którym zagrali: Wańka Wstańka, Aurora, RSC, Jacek „Bielas” Bieleński i Made in Poland.

Miernik jest znany z takich grup zimno falowych jak: 1984, Aurora, Noah-Noah, Restrykcja, Reflection i Flashback. Niestety jego świetnie zapowiadająca się karierę muzyczną, brutalnie zakończyła ciężka choroba. Obecnie muzyk potrzebuje pieniędzy na leczenie nowotworu układu krwiotwórczego, a koszty leczenia są bardzo wysokie.

– Maciek Miernik, jest przyjacielem mojego męża Jacka Pałysa, z którym grał razem w zespole Aurora, i kiedy ciężko zachorował, postanowiliśmy mu pomóc. Mój mąż zaczął działać w Rzeszowie i Warszawie, aby zorganizować koncert dla Maćka, z którego pieniądze chcieliśmy przeznaczyć na jego leczenie – wyjaśnia Katarzyna Nierojewska-Pałys, współorganizatorka koncertów i produkcji płyty „Help Maciek 2 LIVE”. – Bardzo nas ucieszyło, kiedy z okazało się, że do pomysłu przyłączyło się wielu innych muzyków, którzy znali Maćka i cenili go za jego talent i dokonania muzyczne.

Pierwszy koncert dla Maćka Miernika, zorganizowano w 2011 r, rzeszowskim klubie „Od Zmierzchu do Świtu”. W jego organizacji Pałysom bardzo pomógł Krzysztof Bara „Bufet”, czyli wokalista zespołu Wańka Wstańka, znanego przez miłośników rocka szczególnie ze słynnego numeru „Leżajski Full”. Pałysowie wspominają, że nie spodziewali się, że koncert stanie się początkiem wielkiej bezinteresownej pomocy dla Maćka ze strony wielu ludzi z branży muzycznej.

– Wychodząc z pomysłem koncertu, nie spodziewaliśmy się, że tak to się rozwinie – mówi Jacek Pałys. – Po tym koncercie zaczęły się do nas zgłaszać kapele, nie tylko te, które znaliśmy z naszej muzycznej przygody z lat 80-tych. Odezwali się też przyjaciele z Warszawy, w tym Iwona Sierakowska-Czerniawska, żona Igora Czerniawskiego z zespołu Aya RL, czy Monika Gawlińska, żona Roberta Gawlińskiego z Wilków, które bardzo nam pomogły w organizacji koncertu w warszawskiej „Stodole”.

W „Stodole” podczas koncertu „Help Maciek” zagrali: Wilki, Aurora, Aya RL, Eldo, Lady Punk, Made in Poland, Neo Retros, Piersi z Pawłem Kukizem, Ramona Rey, Róże Europy, Striwater, Sztyk, Variete. Następny koncert dla Maćka, zorganizowano w Rzeszowie w klubie Pod Palmą w lutym 2012 roku. Spotkały się tak kultowe znane zespoły, tzw. Rzeszowskiej Sceny Rockowej lat 80-tych. Przyjaciołom udało się zebrać wtedy sporo pieniędzy, bo na koncercie było ponad tysiąc osób, a ponad trzysta nie weszło na salę z powodu braku miejsca.

– W Rzeszowie spotkały się trzy pokolenia fanów. Największą atrakcją podczas koncertu „Help Maciek 2” w Rzeszowie był występ grupy RSC w pierwszym składzie z Andrzejem Wiśniowskim, który wyjątkowo zgodził się wrócić na scenę – opowiada Katarzyna. – Doszliśmy do wniosku, że skoro udało się zmobilizować tak ogromną rzeszę ludzi, to musimy działać dalej. Iwona Sierakowska-Czerniawska uruchomiła nawet stronę z informacja o możliwości wpłaty 1 procenta podatku na leczenie Maćka.

W pewnym momencie Pałysowie wpadli na pomysł wydania płyty z rzeszowskiego koncertu. Jak mówią ten pomysł siedział gdzieś w ich głowach od samego początku. – Chcieliśmy ją wydać jako formę podziękowania i pamiątki dla wszystkich, którzy brali udział w organizacji koncertów i w nich występowali. Tym bardziej, że wszystkie kapele grały za darmo – dodaje Jacek.

I udało się. Na początku tego roku na rynek trafił rewelacyjny czteropłytowy album „Help Maciek 2 LIVE”. Zarejestrowano na nim zapis z rzeszowskiego koncertu. Jest to jedyny zapis DVD i CD, jaki powstał przy współudziale gwiazd rzeszowskiej sceny muzycznej lat osiemdziesiątych oraz zaproszonych gości. Udało się na nim skompletować zespoły z terenu województwa Podkarpackiego, które były znane i cenione w Polsce w latach 80-tych. Niektóre, jak RSC, reaktywowały się i zagrały na scenie po trzydziestoletniej przerwie. Na płycie znajdują się utwory takich wykonawców jak: Aurora, Wańka Wstańka, RSC, Made in Poland i Jacek Bieleński. W albumie umieszczono kilkanaście utworów. Najbardziej znane to: „Polska” i „Świnie” zespołu Aurora, „Leżajski Ful” Wańki Wstańki, brawurowo wykonywany przez Bufeta. Na płycie znalazły się też utwory: „Marynarze Łodzi” Jacka Bieleńskiego, „Future Time” Made in Poland oraz „Kradniesz mi moją duszę” i „Życie to teatr” kultowego RSC.

– Ja podchodzę do tej płyty w sposób historyczno-emocjonalny, bo miałam przyjemność pracować w zespole ludzi, który tworzył tą płytę. Dodatkowo mam ogromny szacunek dla chłopaków, którzy grali w trudnych, komunistycznych czasach i przez tą muzykę z komuną walczyli. Wielu z nich, jak chociażby Maciek, musiało emigrować z Polski w poszukiwaniu pracy, bo tu za czasów PRL byli skończeni. To nie są słowa na wyrost, bo można sprawdzić, że nie było im łatwo poruszać się w świecie muzyki w tamtych czasach – dodaje Katarzyna.

Płytę „Help Maciek 2 LIVE”, można kupić za pośrednictwem Internetu. Wszystkie informacje dotyczące zakupu znajdują się na Facebooku – wydarzenie HELP MACIEK 2 LIVE. Nakład wydanej 14 stycznia płyty wyniósł 1000 szt.

 

życie zapisane jest w geometrii

kwadrat

cztery ściany

cztery kąty

prostokąt

otwiera dla ciebie ulicę

czasami jeszcze jakiś trójkąt

który wpisuje cię w melodramat

potem nadzieja

że życie

kołem się toczy

Joanna Wicherkiewicz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.