Pałac Kultury i Nauki – Najwyższy budynek w Polsce

Tekst Małgorzaty Górskiej

0
1767
Fot. Katarzyna Czajka

Znany wszystkim, od dziesięcioleci jest wizytówką Warszawy, choć budzi kontrowersje.

Wzniesiony w centrum Warszawy jako „dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego”. Oddany do użytku w 1955, wybudowany w trzy lata według projektu radzieckiego architekta Lwa Rudniewa, budynek inspirowany jest moskiewskimi drapaczami chmur, które z kolei inspirowane są amerykańskimi wieżowcami art déco. Architektonicznie jest mieszanką socrealizmu i polskiego historyzmu. Obecnie siedziba wielu firm oraz instytucji użyteczności publicznej, takich jak kina, teatry, księgarnia, kluby sportowe, wyższe uczelnie, instytucje naukowe.

Pałac jest najwyższym budynkiem w Polsce. Razem ze wspornikiem antenowym, będącym integralną częścią iglicy, ma wysokość 237 metrów.

Mało znany jest fakt, że przed II Wojną Światową architekt Juliusz Nagórski zaprojektował i zaprezentował w Muzeum Narodowym prezydentowi Ignacemu Mościckiemu i prezydentowi miasta Stefanowi Starzyńskiemu projekt dwustumetrowego wieżowca art déco (z nadajnikiem radiowym na szczycie) o nazwie „Wieża Niepodległości”, łudząco podobnego do powojennego Pałacu Kultury i Nauki. Przeznaczono wtedy dla niego miejsce na dzisiejszym rondzie Waszyngtona.

Małgorzata Górska

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.